Afetlerden sonraki ilk 72 saatte profesyonel ekiplerin yetersiz kalması nedeniyle, halkın kendi kendine müdahale etmesi gerçeğinden yola çıkan MAG, Mahalle Afet Destek Projesi (MADP) kapsamında, gönüllülere hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yaratıyor. <devamı>
Anasayfa
Proje
Prensipler
Bülten
Haberler
Teknik Bilgiler
Basında MAG
MAG Merkezleri
MAG Çalıştayı
Linkler
Önemli Yayınlar

Afet Bilinci Eğitimleri

MAK Kurulları

Başvuru Noktaları:
Mahalle Muhtarlıkları, İlçe Afet Yönetim Merkezleri veya Proje Uygulama Birimi MAG Vakfı

Adres:
Ahmediye Mah. Halk Cad. Sunar İş Merkezi, No:37 Kat:1 D.107 34672, Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0216 201 14 90
Faks: 0216 201 14 92
E-Posta:
vakif@magvakfi.org.tr
Son Durum: 109 mahallede, 5008 MAG bulunmaktadır.
YASTAYIZ <devamı>
MAG 2013 Yaz Bülteni çıktı. <devamı>
MAG 2013 Bahar Bülteni Çıktı <devamı>

MAG Vakfı

Destekçiler

Bağışçımız olun

Tanıtım Filmini İndir


       Tüm Bültenler
28.06.2010
Yalova MAGDER’den Tatbikat

Afet öncesi hazırlık çalışmalarını sürdüren Yalova MAGDER mahallelerde ,okullarda,sivil toplum örgütlerinde afet bilinci egitimi vererek toplumu afete hazırlamanın yanında, olabilecek bir depreme karşı eğitim amacıyla sık sık MAG’lar için de tatbikatlar bilgi tazeleme eğitimleri düzenliyor.
Bu çalışmalardan biri olarak MAG’lar 12 Haziranda K-77 alanında toplanarak 2 gün süren bir tatbikat yaptılar. 

Alana gelen MAG’lar önce çadirlarini kurdular.Yerlesme düzeni alan MAG’lar dinlenmeye çekildiler. Senaryo geregi gönüllüler tarafindan yerleri bilinmeyen manken ve canlı yaralılar 4 enkaz’a yerlestirildiler. Saat 22.30 da deprem alarmı verildi.  Deprem haberini alan MAGDER kriz merkezinde yerinini alarak mahalle koordinatorlerinden gelen enkaz bilgilerini değerlendirmeye başladı. Enkaz bölgelerine ekipler sevkedilerek ışıklı arama, sesli ve sessiz aramalar yaparak yaralıların tesbiti yapıldı.Yerleri belirlenen yaralılara ulaşmak için ekipler betonları kırarak yaralılara ulaştılar.  Yaralıların durumuna göre ilk yardım yapılarak hastahaneye sevk edildiler.
13 Haziran pazar günü ise isleriden dolayi gece tatbikata katıllamayan ekiplerle aynı çalısmalar yapıldı.Basarılı bir çalışma ve tatbikat yapıldı. Katılan arkadaşlar bilgi ve becerilerini geliştirdiler.  Bundan sonra da bu etkinliklerimiz devam edecektir. Tatbikatın basarısında rolü olan, tatbikata katılan arkadaşlara basarılarından dolayı tesekkür eder ve kutlarım
.Yazar:
Sabri Karaçam
Yalova MAGDER


MAG Bülten'in içeriği gönüllüler tarafından oluşturulmaktadır. MAG projesi ve mag.org.tr bu sayfada yer alan haberlerden ve bilgilerden sorumlu değildir.


Mahalle Afet Gönülleri Uygulaması (MAG); MAG Vakfı tarafından İl Valilikleri, İl Sivil Savunma Müdürlükleri ve Yerel Yönetimlerin desteği ile uygulanmaktadır.

 

UGKSitap
Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, Ulusal Gönüllülük Komitesi ve Sivil Toplum Afet Platformu Üyesidir.


DorukNet
Mahalle Afet Gönüllüleri websitesi DorukNet'in desteği ile sunulmaktadır.